Dla kandydatów
Telefon
514 111 324
Adres
Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń
ul. Św. Stanisława Kostki 14
90-457 Łódź
wsd35plus@gmail.com
Informacje dla kandydatów
- Zadaniem Ogólnopolskiego Seminarium Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń, zwanym skrótowo i popularnie „Seminarium 35+” jestodpowiedzieć na „znak czasu”, jakim są „starsi kandydaci do święceń”, tzw. „późne powołania”, oraz wyjść naprzeciw diecezjalnym seminariom duchownym, które zwyczajowo nastawione są na kandydatów młodszych (do 35 roku życia). To dlatego właśnie Konferencja Episkopatu Polski powołała do życia w 2014 roku Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń (35-60 rok życia), określone odrębnym Statutem, zaaprobowanym przez Watykańską Dykasterię ds. Duchowieństwa.
Seminarium 35+, choć jest odrębną osobą prawną, nie jest jednak rzeczywistością zupełnie autonomiczną lecz komplementarną w stosunku do diecezjalnych seminariów duchownych mędzydiecezjalną wspólnotą formacyjną dla kandydatów z różnych diecezji w Polsce i dla tych diecezji!!!
- Kandydat próbujący zmierzyć się z myślą/przekonaniem odnośnie do własnego powołania do kapłaństwa powinien wykonać konkretne, określone kroki:
Jak zatem zostać alumnem Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń?
- Kandydatów do seminarium kierują poszczególni biskupi diecezjipo zasięgnięciu opinii odpowiednich duszpasterzy (w szczególności proboszcza) i wiernych świeckich. Ostateczną decyzję o ich przyjęciu podejmuje rektor (po wysłuchaniu pozostałych formatorów, wyjąwszy ojca duchownego). Każdy biskup diecezjalny może jednak skierować zgłaszającego się doń kandydata w późniejszym wieku do własnego seminarium diecezjalnego.
- Należy umówić się na spotkanie z Rektorem (lub dyżurującym przełożonym) WSD diecezji kandydata[1] na wstępną rozmowę.W tym celu dobrze będzie wcześniej umówić się telefonicznie na konkretny termin. Numery telefonów kontaktowych można znaleźć na stronach internetowych diecezjalnych wyższych seminariów duchownych.
- Rektor WSD diecezji kandydata, który ostatecznie odpowiada za formację tegoż, po rozmowie kwalifikacyjnej, zasięgnięciu opinii Księdza Proboszcza, innych kapłanów i wiernych świeckich znających kandydata,przedstawia kandydata Biskupowi Kościoła Lokalnego, aranżując spotkanie kandydata z biskupem.
- Biskup Kościoła Lokalnego rekomenduje kandydata jako „swojego alumna” do Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. Rekomendacja Biskupa wiąże się ze stypendium na utrzymanie kandydata, które w imieniu Biskupa Ekonom diecezjalny co miesiąc przekazuje na konto Seminarium 35+.
- Kandydat po umówieniu telefonicznie terminu spotkania przyjeżdża do Łodzi na rozmowę z Rektorem Seminarium 35+ z dokumentami[2], o których niżej.
Kandydat przygotowuje dokumenty:
- podanie o przyjęcie w poczet alumnów diecezji(należy napisać je odręcznie i zaadresować na ręce Księdza Biskupa), wraz z prośbą o rekomendację do Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń,
- życiorys(również napisany odręcznie), zawierający, oprócz standardowych informacji o środowisku życia i wzrastania, wykształceniu, kwalifikacjach i ścieżce zawodowej, autocharakterystykę dojrzewania do myśli o wstąpieniu na drogę życia kapłańskiego,
- opinię Księdza Proboszcza parafii zamieszkania lub/i duszpasterzy znających kandydata,
- aktualną metrykę chrztu, zawierającą informację o przyjęciu sakramentu bierzmowania i o braku innych adnotacji(można ją otrzymać w kancelarii parafialnej – tam, gdzie miał miejsce chrzest),
- świadectwo dojrzałości (oryginał) oraz ewentualnie inne dokumenty potwierdzające wykształcenie pomaturalne i wyższe,
- w przypadku kandydatów związanych wcześniej małżeństwem – dokument o ustaniu małżeństwa (świadectwo śmierci żony względnie prawomocna decyzja o stwierdzeniu nieważności bądź rozwiązaniu małżeństwa),
- lekarskieświadectwo zdrowia (jak na studia),
- zaświadczenie o niekaralności,
- zdjęcia w formacie legitymacyjnym oraz w wersji cyfrowej.
[1] Diecezja kandydata to (na ogół) diecezja zamieszkania lub diecezja, w której kandydat pragnie posługiwać w przyszłości jako duchowny. W tym drugim przypadku, prosząc (zamierzając prosić) innego biskupa o afiliację i rekomendację do seminarium, w niektórych wypadkach (np. odmowy bez podanych poważnych racji) stosownym byłoby uzyskanie zgody własnego biskupa ordynariusza (np. że [biskup własny] nie stawia sprzeciwu ubieganiu się jego diecezjanina o przyjęcie do seminarium 35+ jako alumna dla innej diecezji) na poszukaniu przez kandydata biskupa, który go afiliuje.
[2] Podanie o przyjęcie w poczet alumnów do Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń wraz z pismem/ rekomendacją Księdza Biskupa, zaadresowane na ręce Rektora Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń wraz z w/w załącznikami (oprócz poz. 1-2) są koniecznymi, formalnymi podstawami przyjęcia do Seminarium 35+.
- W przypadku eks-alumnów z innego seminarium lub mężczyzn, którzy wcześniej należeli do instytutu zakonnego, należy pilnie przestrzegać kan. 241 § 3 KPK.
- O dopuszczeniu do święceń decyduje własny ordynariusz kandydata, biorąc pod uwagę umotywowaną opinię rektora i przełożonych.
- Konsekwentnie, nowo wyświęceni diakoni i prezbiterzy kierowani są do pracy we własnych diecezjach.
Kandydaci proszeni są o kontakt z Księdzem Rektorem:
Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń
- św. Stanisława Kostki 14, 90-457 Łódź | tel. 514 111 324
e-mail: slawomirszczyrba55@gmail.com